top of page

Vinhão

Odrůda pěstovaná v celém regionu pro svou dobrou kvalitu a vysoký obsah pigmentu v bobulích. Je to nejtmavěji zabarvená portugalská odrůda. Díky své barvě má velký počet synonym: „Tinta“ (inkoust), „Tinta Nacional“ (národní inkoust), „Tinto Antigo“ (starověký inkoust), „Negrão“ v Monção; „Pinta Fêmea“ (piha) v Melgaço; „Espadeiro da Tinta“ (inkoust Espadeiro) ve Valençě; „Espadeiro Basto“ v Arcos de Valdevez a „Vinhão de Tinta“ (inkoustové víno) v Basto.

Kvalitní portugalské víno Vinho Verde. Zelené víno, zelene vino. Vína z Portugalska. Portugalská vína.
Kvalitní portugalské víno Vinho Verde. Zelené víno, zelene vino. Vína z Portugalska. Portugalská vína.

AMPELOGRAFICKÉ CHARAKTERISTIKY:

Odrůda s určitým polymorfismem – listy jsou celkově zubatější a mohou být jak slabé, tak silné, v závislosti na oblast, které se odrůda přizpůsobila. Zralý list má na středovém žebru drážku, která má tvar písmene „V“.

Je to intenzivní odrůda s pravidelnou produkcí. Začíná růst pozdě na jaře, což zapříčiňuje krátký růstový cyklus. S vysokou mírou plodnosti - 2 květenství na výhon, vytváří středně velké trsy, což z ní činí odrůdu středně produktivní. Je citlivá na roztoče, výkyvy závlahy a spálení sluncem.

TECHNICKÁ CHARAKTERISTIKA:

Produkuje mošt s průměrnou hladinou cukru a poněkud nízkou úrovní kyselosti. Tvoří vína intenzivní nebo tmavé barvy granátu s vínovým aroma, v němž dominují bobule (ostružiny a maliny). Chuť je také vínová, plná a mírně svíravá. Hojně se používá ve směsích červeného vína k přidání barvy do směsi. V současné době se s ní experimentuje na výrobu vlastních jakostních vín.

bottom of page