top of page

Arinto

Odrůda pěstovaná v celém regionu pod portugalským názvem Pedernã a Arinto de Bucelas. Nejvyšší úrovně kvality dosahuje ve vnitrozemských oblastech regionu.

Má mnoho synonym: „Asal Espanhol“ nebo „Asal Galego“ v Amarante, „Pé de Perdiz“ v Cabeceiras de Basto, „Perdigão“ v Mondimu a na jihu je známa jako „Chapeludo“.

Kvalitní portugalské víno Vinho Verde. Zelené víno, zelene vino. Vína z Portugalska. Portugalská vína. arinto-grape.jpg
Kvalitní portugalské víno Vinho Verde. Zelené víno, zelene vino. Vína z Portugalska. Portugalská vína. arinto-grape.jpg

AMPELOGRAFICKÉ CHARAKTERISTIKY:

Její zralé listy s polymorfismem (žádný nebo pět laloků) mají zubaté okraje a na spodní straně chloupky, což jim zajišťuje sametový povrch. Má velké, kompaktní trsy křídlovitého tvaru s malými plody.

Je to velmi vitální odrůda s obecně nízkou plodností – jedno květenství na výhon. Produkuje však velké, kompaktní a těžké trsy, díky nimž je velmi produktivní. Ukázalo se, že je velmi citlivá na škůdce kříska zeleného, také na plíseň, padlí a hnilobu.

Kvalitní portugalské víno Vinho Verde. Zelené víno, zelene vino. Vína z Portugalska. Portugalská vína. arinto.jpg

TECHNICKÁ CHARAKTERISTIKA:

Produkuje mošty se střední až vysokou hladinou cukru a relativně vysokou hladinou kyselosti. Víno má barvu od citrínu po světlý citrín s bohatou vůní od ovoce (citrusy, zralé jablko a hruška) až po květiny (lantana). Chuť je svěží, vyvážená a plná s dlouhým závěrem.

Používá se ve směsných bílých vínech s mnoha regionálními bílými odrůdami a v odrůdových bílých vínech dobré kvality.

bottom of page